خطاهای وردپرس

خطاهای وردپرس

برخی از خطاهای وردپرس یعنی خطاهایی که ممکن است برای سایتهای وردپرسی پیش بیاید و راه حل های آن را در این پست بررسی کرده ایم. امیدواریم که بتواند مشکلات شما را هم برطرف نماید.

فهرست پنهان

لیست برخی از خطاهای وردپرس

 • خطای سرور داخلی را رفع کنیم (Error 500)
 • خطای نحوی (syntax) در وردپرس
 • خطای ایجاد پایگاه داده در وردپرس
 • خطای نمایش سفید صفحه مرگ در وردپرس
 • خطای ۴۰۴ در وردپرس (error 404)
 • خطای نوار کناری(ساید بار) در زیر محتوا
 • خطای متن سفید و دکمه های گم شده در ویرایشگر بصری(Visual Editor) وردپرس
 • خطای کمبود فضای وردپرس – افزایش محدودیت حاقظه ی php
 • خطای ری دایرکت و رفرش شدن صفحه ی ورود (login) وردپرس
 •  خطای آپلود عکس در وردپرس
 • خطای آیا می خواهید این کار را انجام دهید (are you sure you want to do this?)؟
 • خطای بطور موقت در دست تعمیر یا وردپرس موقتا در دسترس نیست (briefly unavailable forscheduled maintenance.)
 • خطای ارسال نکردن ایمیل در وردپرس
 • خطای ۴۰۳ (error 403)
 • خطای این سایت حاویه برنامه های مخرب است “This site ahead contains harmful programs”  در وردپرس
 • خطای در ارسال پست های رمان بندی شده
 • خطای Maximum execution time exceeded  در وردپرس
 • خطای Too Many Redirects در وردپرس
خطاهای وردپرس 1

راه حل هایی برای رفع خطاهای وردپرس

راه حل هایی که تارا وب برای رفع این مشکلات و خطاهای وردپرس بیان کرده است:

راه حل رفع خطای سرور داخلی را رفع کنیم (Error 500)

این مشکلی زمانی به وجود می اید که یک مشکلی در سرور وجود دارد ولی سرور شما قادر به شناسایی مشکل نیست.

دلایلی که ممکن است مشکل (error 500) را ایجاد کنند

خراب شدن فایل  .htaccess:  برای فهمیدن و رفع این مشکل فایل قدیمی .htaccess را تغییر نام دهید جوری که برای شما قابل تشخیص باشد سپس به سایت خود رفته و یکبار آن را رفرش کنید تا فایل  .htaccess به طور اتوماتیک ساخته شود. به احتمال زیاد این مشکل برطرف خواهد شد. مخصوصا اگر مشکل شما این است که نمی توانید وارد بخش مدیریت سایت شوید و wp-admin بالا نمی آید تا نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. با این کار این مشکل به احتمال قوی رفع می شود.

افزایش محدودیت حافظه PHP: بعضی وقت ها سایت شما به خاطر محدودیتی که در حافظه PHP وجود دارد از کار می افتد. اگر فقط زمانی این ارور را می بینید که می خواهید به وردپرس لاگین کنید یا عکسی را به wp-admin اپلود کنید. راه های زیر را دنبال کنید تا بتوانید محدوده حافظه را افزایش دهید.

 • یک فایل خالی به نام php.ini ایجاد کنید
 • این کد را در انجا کپی کنید:   memory=64MB
 • فایل را ذخیره کنید
 • آن را در مسیر  /wp-admin/ در هاست خود آپلود کنید.

در بعضی موارد این مشکل رفع شده است. این مشکل به این دلیل است که افزونه یا قالبی به خوبی کد نویسی نشده است. برای رفع این مشکل یا باید سرور خود را ارتقا دهید یا افزونه یا برنامه مخرب را حذف کنید.

غیر فعال کردن تمامی افزونه ها: برای این کار پوشه افزونه ها را تغییر نام دهید.

اگر سایت بالا امد و ارور ۵۰۰ نمایش داده نشد خوشبختانه شما توانستید مشکل را پیدا کنید. حال پوشه ای جدیدی به نام افزونه ها(plugins) ایجاد و هر افزونه را جداگانه وارد پوشه کنید سپس سایت را رفرش کنید. تا زمانی که افزونه مشکل ساز را پیدا می کنید.

اپلود دوباره هسته وردپرس ممکن است فایل های اصلی وردپرس از بین رفته باشد برای همین شما باید دوبار فایل های اصلی را اپلود کنید. در صورتی که در این کار تخصص ندارید از پشتیان هاست خود برای این کار کمک بگیرید.

در صورتی که هیچ کدام مشکل شما را حل نکرد از پشتیبان هاست خود علت را جویا شوید.

راه حل رفع خطای نحوی (syntax) در وردپرس

این خطا زمانی به وجود می اید که شما کدی به وردپرس اضافه کرده اید و خطای نحوی دازد. این خطا معمولا خطای نحوی PHP است. به عنوان مثال خطای را زیر می بینید:

Parse error- syntax error, unexpected $end in /public_html/site1/wp-content/themes/my-theme/functions.php on line 278

این خطا می گوید که در فایل فانکشن قالب در خط 278 مشکلی وجود دارد در برخی از موارد مانند نبستن انتتهای حلقه ها خطا خط آخر تابع را نشان می دهد. برای رفع خطای باید کد را اصلاح کنید پس بهتر است یا در صورتی که دانش برنامه نویسی ندارید کلا این کدی را به وردپرس خود اضافه نکنید.

 راه حل رفع خطای ایجاد پایگاه داده در وردپرس

پیام این خطا مشخص است، سایت شما نتوانسته پایگاه داده ای را ایجاد کنید یا کلا نتوانسته است به پایگاه داده دسترسی داشته باشد. معمولا در صورتی که یک کاربر تایید اعتبار اشتباهی مانند نام، رمز یا محل پایگاه داده را اشتباه وارد کند رخ می دهد. متاسفانه رفع این خطا برای افراد مبتدی می تواند کمی پیچیده باشد، پس بهترین کار این است که به پشتیبان هاست خود بگید که این مشکل را برای شما رفع کند.

راه حل رفع خطای نمایش سفید صفحه مرگ در وردپرس

این مشکل خیلی عجیب است تنها چیزی که به شما نمایش داده می شود یک صفحه سفید است، نه خطای نه نوشته ای هیچی فقط یک صفحه کاملا سفید. هرچند این مشکل خیلی عجیب است ولی دلیل ان معمولا یک چیز است کمبود محدودیت حافظه PHP و برای رفع ان باید محدودیت حافظه ی PHP را افزایش دهید. شما می توانید به پشتیبان هاست خود بگوید که این کار را برای شما انجام دهد.

راه حل رفع ارور ۴۰۴ در وردپرس

دلیل وجود این مشکل واضح است. برای لینکی که وارد کرده اید محتوایی تعریف نشده است. پس برای رفع این مشکل لینک ها را اصلاح کنید. البته در برخی از موارد به دلیل نوشتن عنوان فارسی برای لینک ، محتوای لینک پیدا نمی شود و اگر به برگه یا نوشته یا دسته بندی خود مراجعه کرده و نامک را انکلیسی وارد کنیم و تغییرات را ذخیره کنیم شاید مشکل برطرف شود.

راه حل رفع خطای ساید بار در زیر محتوا

یکی دیگر از مشکلات متداول برای کاربران تازه کار زمان است که سایدبار در زیر محتوا ظاهر می شود در حالی که باید بغل محتوا نمایش داده شود.

ایم مشکل بیشتر زمانی ایجاد می شود که کاربران کد هایی کپی می کنند ولی به هر دلیلی فراموش می کنند که تگ مربوطه را ببندند معمولا تگ مربوطه <div> می باشد که می توانید به صورت </div> بسته می شود. در این حالت حتما تگ های خود را مرتب کنید و برای هر تگ بازی، تگ بسته آن را هم پیدا کنید.

راه حل رفع خطای متن سفید و دکمه های گم شده در ویرایشگر بصری وردپرس

بعضی مواقع دکمه از ویرایشگر بصری ( Visual Editor همان ویرایشگری است که قابلیت اضافه کردن متن، تصویر، لینک و … را دارد) ناپدید می شوند یا به جای متن فقط محل سفید و خالی را نمایش می دهند. این مشکل زمانی ایجاد می شود که کد های جاواسکریپت کار نمی کنند. این مشکل دو دلیل اصلی وجود دارد یکی از این دلایل گم شدن یا خراب شدن کتابخانه TinyMCE است و دلیل دیگر ان ناسازگاری افزونه ها می باشد.

اولین کاری که باید بکنید کش مرورگر خود را حذف کنید. برای رفع مشکل کتابخانه TinyMCE ان را دانلود و در /wp-includes/js/tinymce/ جایگزین کنید. برای رفع افزونه ها باید همه را غیر فعال کنید و سپس با فعال سازی جداگانه و چک کردن سایت افزونه های مشکل ساز را پیدا کنید. بعضی از وقت ها مشکل از هیچ کدام نیست و برای رفع باید کد زیر را به wp-config.php اضافه کنید

;( define(‘CONCATENATE_SCRIPTS’, false

راه حل رفع خطای کمبود فضای وردپرس – افزایش محدودیت حاقظه php 

نشانه های این مشکل می تواند نمایش صفحه سفید مرگ باشد با کد خطایی مانند زیر:

Fatal error: Allowed memory size of 5222011452 bytes exhausted (tried to allocate 2348617 bytes) in /home/username/public_html/site1/wp-includes/plugin.php on line xxx

برای رفع این مشکل باید قطعه کد زیر را به فایل wp-config.php اضافه کنید

;(‘ define( ‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘256M

این کد به وردپرس می گوید که محدودیت حافظه وردپرس را به ۲۵۶ مگابایت افزایش دهد. بعد از کپی کردن قطعه کد ان را ذخیره کنید و سایت خود را مجددا رفرش کنید

البته راه دیگری هم وجود دارد که نیازی به کد نویسی ندارد و آن این است که برنامه های باز شده خود روی سیستم را ببندید و پوشه temp در ویندوز را خالی کنید و دوباره کار خود را ادامه دهید .

راه حل رفع خطای ریدایرکت و رفرش شدن صفحه ی ورود وردپرس

نشانه این مشکل این است که بعد از تلاش برای ورود login یه پیشخوان وردپرس و زدن دکمه ی لاگین دوباره بدون هیچ پیامی دو باره به صفحه حال حاضر ری دایرکت می شوید.

اولین کار که باید بکنید این است که کوکی های مرورگر را پاک کنید (اگر از گوگل کروم استفاده می کنید وارد هیستوری آن بشوید و هیستوری که شامل کوکی ها، سایت های باز شده ، رمزهای ذخیره شده و … هستند را پاک کنید.). همه ی افزونه ها را با عوض کردن نام پوشه افزونه ها غیر فعال کنید سپس دوباره سایت را رفرش کنید. در صورت باز کردن سایت افزونه مشکل دار را پیدا کنید.

برگرداندن به قالب پیشفرض وردپرس

بعد از بروزرسانی قالب یا وردپرس شما ممکن است با این مشکل مواجه شوید. به پوشه قالب ها در  /wp-content/themes/   بروید. سپس نام قالب فعلی خود را کلا پاک کنید. وردپرس نام قالب فعلی شمارا جستجو می کند در صورت پیدا نکردن ان از قالب پیشفرض خود استفاده می کند. دوباره وارد سایت شوید و ببینید که مشکل شما حل شده است یا نه. در صورت حل مشکل یک نسخه جدید و تازه از تم خود را کپی کنید.

حذف فایل .htaccess

بعضی وقت ها فایل .htaccess باعث خرابکاری می شود شما می توانید ان را با یک فایل جدید جایگزین کنید. فقط توجه داشته باشید فایل اول را در سیستم خود ذخیره کنید سپس اقدام به انجام این تغییرات بگیرید.

بروز رسانی URL سایت

بعضی وقت ها تعریف مجدد URL می تواند مشکل را برطرف کند فایل wp-config.php را باز کنید سپس به سادگی کد های زیر را به ان اضافه کنید:


;(‘define(‘WP_HOME’,’http://mysite.com
;(‘ define(‘WP_SITEURL’,’http://mysite.com

توجه کنید به جای mysiteexample.com  ادرس سایت خود را در ان بنویسید. در صورت نیاز www. را نیز اضافه کنید.

 راه حل رفع خطای آپلود عکس در وردپرس

بعضی وقت ها وردپرس شما عکس هایی را که اپلود کرده اید را نمایش نمی دهد.این مشکل به احتمال بسیار زیاد مربوط به مجوز های اشتباه است. شاید شما به خاطر ندادن مجوز حتی قادر به اپلود کردن عکس هم نباشید و عکس هایی را که اپلود شده اند نیز قابل دسترسی نیستند. حال این مشکل چرا به وجود می اید؟

این مشکل چندیل دلیل دارد مانند ارتقا امنیت و پیکربندی توسط ارائه دهنده ی هاست، هک شدن سایت شما یا نصب افزونه یا قالب.

برای رفع به مسیر /wp-content/ بروید سپس بر روی پوشه /uploads/ کلیک راست کنید و file permissions را انتخاب کنید.

سپس در پنجره باز شده در پایین Apply to directories only را انتخا و مقدار numberic value را ۷۴۴ وارد کنید.

در صورت حل نشدن ۷۵۵ را انتخاب کنید.

بعد از ان نیز Apply to files only انتخاب کنید و مقدار numeric value را  ۶۴۴ وارد کنید.

اما برای یکی از کاربران این مشکل وقتی پیش آمد که تغییراتی در فایل فانکشن ایجاد کرده بود. با حذف تغییرات و بازگردن فایل فانکشن به حالت قبل از تغییرات مشکل حل شد.

راه حل رفع خطای آیا می خواهید این کار را انجام دهید (are you sure you want to do this)

کاربران ممکن است در پنل مدیریتی وردپرس با این مشکل مواجه شوند. بزرگترین دلیل وقوع این مشکل کار نکردن صحیح افزونه یا قالب با شماره یکبار مصرف(Nonce) است.

Nonceها کلیدهای امنیتی خاصی است که گاها هنگام انجام کار های مدیریتی در وردپرس به URL اضافه می شوند. بعضی وقت ها افزونه یا قالبی به درستی نم تواند از ان استفاده کند که نتیجه ان مشاهده این ارور توسط کاربر است.

برای حل ان همه ی افزونه های خود را غیر فعال کنید. اگر ارور از بین رفت واضح است که مشکل از افزونه ها است. افزونه مشکل دار را پیدا و فایل جدید و به روز ان را دوباره نصب کنید یا کلا حذف کنید. اگر مشکل از افزونه نبود به سراغ قالب خود بروید و از قالب های پیش فرض وردپرس استفاده کنید اگر این ارور را دوباره مشاهده نکردید قالب خود را عوض یا بروز رسانی کنید.

راه حل رفع خطای  بطور موقت در دست تعمیر یا وردپرس موقتا در دسترس نیست (briefly unavailable for scheduled maintenance)

این مشکل بیشتر هنگام بروز رسانی های ناموفق روی می دهد و وردپرس پیغام “Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance” را به شما نشان می دهد.

اتفاقی که می افتد این است که وردپرس سایت شما را در حالت “در دست تعمیر” قرار می دهد ولی چون به روز رسانی بصورت کامل انجام نمی پذیرد نمی تواند سایت شما را از این حالت بیرون بیاورد. اگر این اتفاق بیافتد سایت شما بصورت کامل از دسترس خارج می شود و حتی ادمین ها هم نمیتوانند به سایت شما درسترسی داشته باشند.

یکی از راه های جلو گیری از این اتفاق این است که وردپرس خود را به صورت دستی اپدیت کنید.

تنها کاری که برای رفع این مشکل بکنید این است که فایل .maintenanceرا از ریشه سایت خود حذف کنید.

یکی دیگر از راههایی که برای رفع این مشکل می توانید انجام دهید بازیابی دوباره سایت با رفتن به محیط هاست است.

راه حل رفع خطای ارسال نکردن ایمیل در وردپرس

این مشکل به این صورت است که سایت شما نمی تواند هیچ ایمیلی را به شما و یا کاربران شما ارسال کند.

این مشکل معمولا بخاطر محدودیت های اعمال شده در هاست است. اگر از هاست اشتراکی استفاده می کنید بهتر است سایت خود را به یک هاست پریمیوم انتقال دهید یا اینکه با پشتیبان هاست خود تماس بگیرید.

راه حل رفع خطای۴۰۳

خطای ۴۰۳ به شما می گوید که مجوز دسترسی به صفحه خاصی را ندارید. به همین دلیل ارور ۴۰۳ همراه با متن زیر به شما نمایش داده می شود:

۴۰۳ Forbidden – You don’t have permission to access ‘/’ on this server.
Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

دلایل مشاهده این پلاگین ها، پیکربندی سرور یا ندادن مجوز برای ورود به صفحه است.

یکی از راه های حل غیر فعال کردن افزونه ها در هاست و پیدا کردن افزونه معیوب است.

اگر مشکل از افزونه ها نبود فایل .htaccess را در سایت خود پیدا کنید و ان را حذف کنید و یک نسخه تازه ز ان را دانلود و جایگزین فایل قبلی کنید.

راه حل رفع خطای این سایت حاویه برنامه های مخرب است “This site ahead contains harmful programs”  در وردپرس

گوگل هنگام ورود به سایت هایی که حاوی کد های مشکوک یا مخرب به بدافزار باشد، به بازدید کنندگان اخطار می دهد. بعضی مواقع سایت شما هک شده است و هکر ها از ان برای پخش بدافزار استفاده می کنند.

شاید شما api از شبکه های تبلیغاتی غیر معتبر دریافت کرده باشید گوگل ان را نیز به بعوان پخش فایل مخرب و بد افزار در نظر می گیرد.

معمولا اگر سایت خود را در گوگل وبمستر ثبت کرده باشید خود گوگل مشکل را برای شما ایمیل می کند و از طریق ان می توانید مشکل خود را رفع کنید. اگر نتونستید مشکل را حل کنید با یک متخصص امنیت تماس بگیرید یا با پشتیبان هاست خود مشکل را مطرح کنید.

در صورتی که کاملا مطمئنید که مشکلی وجود ندارد می توانید از طریق گوگل وبمستر به گوگل پیام دهید و نبود مشکل در سایت خود را به گوگل اطلاع دهید.

راه حل رفع خطای در ارسال پست های زمان بندی شده

یکی از ویژگی های عالی وردپرس زمانبندی ارسال برای پست ها است. شما می توانید پست های خود را اماده کنید و در تاریخی که معین کرده اید وردپرس انتشار ان را برای شما بزند. عمل نکردن این قابلیت می تواند برنامه های شما را کاملا بهم بریزد.

برای رفع این مشکل می توانید از افزونه WP Missed Schedule استفاده کنید.

راه حل رفع خطای Maximum execution time exceeded در وردپرس

بیشتر وردپرس با PHP کد نویسی شده است. برای جلوگیری از سو استفاده یک محدودیت برای اجرای هر اسکریپت در نظر گرفته است.

حال برخی از هاست ها این محدودیت کمتر و برخی بیشتر از میزان پیشفرض تنظیم می کنند. و وقتی یک اسکریپت به حداکثر زمان برسد ارور Maximum execution time exceeded  رخ می دهد.

برای رفع این مشکل پلاگین هایی وجود دارند ولی بهترین را افزودن تکه کد زیر به فایل .htaccess است:

۱ php_value max_execution_time 300

این کد محدودیت زمان اجرا اسکریپت را به ۳۰۰ ثانیه می رساند.

راه حل رفع خطای Too Many Redirects در وردپرس

این خطا معمولاً بهخاطر مشکل در راه‌اندازی مجدد صفحه رخ می‌دهد. همان‌طور که می‌دانید وردپرس دارای ساختار url بهینه‌سازی موتور جستجوگر است که از تابع و کاربرد راه‌اندازی مجدد استفاده می‌کند. چندین پلاگین محبوب دیگر وردپرس از قابلیت راه‌اندازی مجدد هم استفاده می‌کنند.

به خاطر تنظیمات اشتباه در هر یک از این ابزار راه‌اندازی مجدد، سایت شما ممکن است کاربران را به آدرسی هدایت کند که در واقع آنها را به همان آدرس اینترنتی مبدأ برمی‌گرداند.

فعال کردن یاغیر فعال نمایش خطای وردپرس

 فعال یاغیر فعال نمایش خطای وردپرس

فعال کردن نمایش خطای وردپرس

گاهی اتفاق می افتد که به دلایلی همچون ناسازگاری قالب یا افزونه در وردپرس صفحه ی وردپرس سفید می شود و به صفحه ی مدیریت وردپرس نیز نمی توان وارد شد. در این گونه موارد ما به روشن کردن نمایش خطا در وردپرس نیاز داریم.

البته باید توجه داشت که همیشه روشن کردن نمایش خطا در وردپرس منجر به تشخیص صد در صدی منبع مشکل نمی شود اما در بسیاری مواقع با تشخیص فایل و خط کد مشکل دار می توانید متوجه منبع بروز مشکل شده و به تبع آن را رفع نمایید.

برای روشن کردن نمایش خطا در وردپرس کافیست فایل wp-config.php در مسیر اصلی نصب وردپرس را به منظور ویرایش باز کنید و به دنبال عبارت زیر بگردید:

;(define(‘WP_DEBUG’, false

در کد فوق عبارت false را به true تغییر داده و فایل را ذخیره نمایید (مانند کد زیر(

;(define(‘WP_DEBUG’, true

با اعمال تغییرات فوق تقریبا اکثریت خطاهای موجود در سیستم در بخشهای قالب و حتی بخش مدیریت وردپرس روشن خواهد شد و شما می توانید آنرا ملاحظه کنید. باید توجه داشته باشید که همه ی خطاها ممکن است به مستقیما به قالب یا افزونه ی مشکل دار ارجاع داده نشود که در اینگونه موارد یافتن و رفع مشکل دشوارتر خواهد بود.

ضمنا به منظور رفع سریع و بی دردسر اینگونه مسائل اگر مشکل بلافاصله بعد از نصب یا بروز رسانی یک قالب خراب به وجود آمد پیشنهاد می گردد به مطلب رفع اشکال خراب شدن وردپرس بعد از نصب قالب معیوب و اگر مشکل بعد از نصب یا بروزرسانی یک افزونه به وجود بیاید می توانید با مراجعه به لینک رفع مشکل صفحه سفید در وردپرس آنرا برطرف سازید و اگر مشکل بعد از بروز رسانی خود هسته ی وردپرس به وجود آمد ترجیحا ابتدا یک بار دیگر بروزرسانی را تکرار کنید و اگر نهایتا رفع نشد ابتدا قالب را عوض کنید و در مرحله ی آخر غیرفعال سازی یک به یک افزونه ها را امتحان نمایید.

غیر فعال کردن خطایابی وردپرس

در مرحله اول وارد بخش مدیریت فایل در پنل کاربری هاست خود شوید، سپس روی فایل wp-config کلیک راست و روی edit کلیک کنید. حال در این فایل به دنبال کد زیر باشید و مقدار true را به false تغییر دهید و در آخر تغییرات اعمال شده را ذخیره کنید.

;(define( ‘WP_DEBUG’, true

بدین حال، دیگر در وب سایت شما خطاهای و هشدارهای وردپرس نمایش داده نمی شود. مشاهده کردید چقدر سریع و ساده ارور ها را  از دید کاربران مخفی کردید.

همچنین برای غیرفعال کردن فایل error_log در سی پنل خود میتوانید فایل wp-config را ویرایش کنید. کد زیر را یافته و مقدار on را با off جایگزین کنید. اگر کد وجود نداشت. آنرا به فایل wp-config.php بعد از wp_debug اضافه کنید.

;(‘ ini_set(‘display_errors’,’Off

این فایل تمام خطاهای های قالب، افزونه و  هر مورد دیگری که مربوط به وب سایت شما می باشد را ذخیره کرده و شما می توانید آنها را مشاهده و آنها را برطرف کنید. با به کاربردن تکه کد بالا دیگر این ارورها را نخواهید دید.درباره نویسنده
مدیر تارا وب. فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار دارم. اگر نیاز به طراحی قالب وردپرس اختصاصی دارید ما در تارا وب این کار را با بهترین کیفیت برایتان انجام می دهیم.

 • دیدگاه خود را در مورد این محصول یا مطلب وارد کنید
 • ایمیل شما منتشر نخواهد شد، با خیال آسوده آن را به درستی وارد کنید
 • امکاناتی که قصد دارید به محصول اضافه شوند را در نظرات همین صفحه وارد کنید تا بررسی شوند
 • پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما بنویسید

تعداد دیدگاه ها برای این مطلب: 0 دیدگاه