اهمیت رتبه الکسا

اهمیت رتبه الکسا

بسیاری برای ارزیابی ‌عملکرد وب سایت خود، به رتبه الکسای وب سایت خود توجه می‌کنند و اهمیت رتبه الکسا برایشان قابل بررسی است. رتبه الکسا اولین اعتباری است که وب سایت شما در نظر افراد ایجاد می کند. الکسا معیاری است که خلاصه ای از عملکرد وب سایت شما و حتی رقیبان شما را در مقایسه تمام وب سایت های موجود در وب سراسر دنیا نمایش می دهد.

در این مقاله به اهمیت رتبه الکسا برای وبسایت می پردازیم. از این رو، با بهینه نمودن رتبه الکسای وبسایت و کاهش رنک الکسای خود می‌توانید به مشتریان بیشتر و در نتیجه به درآمد بیشتری از سایت خود دست یابید.

الکسا چیست؟

الکسا ابزاری برای سنجش اندازه گیری صنعت شماست.

شرکت الکسا که متعلق به آمازون می باشد روزانه تعداد بازدیدکنندگان سایت ها را در ۳ ماه اخیر تخمین زده و هر کدام از وبسایت‌ها را با سایر وبسایت‌ها مقایسه می‌کند.

یکی از معیارهایی که تبلیغ دهندگان برای قرار دادن تبلیغ خود در سایت ها در نظر می گیرند رتبه الکسای سایت هدف است.

هر چه وب سایت شما رتبه الکسای بالاتری داشته باشد، باعث می شود تعداد تبلیغ دهندگان بیشتری به وب سایت شما جذب شوند و تبلیغ دهند.

به وب سایت شما بیشتر رجوع می شود و کپی کردن مطلب از وب سایت شما افزایش پیدا می کند.

استفاده بیشتری از کسب و کارتان خواهید داشت چرا که اعتماد نسبت به وب سایت شما افزایش پیدا میکند.  افراد بیشتری تمایل پیدا می کنند در وب سایت شما بنویسند.

هر چه رتبه الکسای شما بهتر میشود مولفه های بیشتری از وب سایت خود را می توانید در الکسا فعال می شود و قابل مشاهده و بررسی خواهد شد. برای نمونه مولفه های دموگرافیک مخاطبان شما فعال می شود.

چه مولفه هایی بر رتبه الکسا تاثیر گذار است؟

اهمیت رتبه الکسا 1

در اهمیت رتبه الکسا ، چه مولفه هایی بر رتبه الکسا تاثیر گذار است؟

سایت‌هایی با تعداد بازدیدکننده بیشتر، رتبه الکسای کمتری (بهتر) خواهند داشت.

البته معیارهای دیگری مانند زمان سپری شدن کاربران در وبسایت، نرخ کلیک(CTR)، نرخ پرش(bounce rate)، کیفیت بازدید کاربران، سرعت سایت،‌ رابط کاربری سایت و … نیز در کاهش رتبه الکسا تاثیر دارد.

CTR یا نرخ کلیک نشان می‌دهد به ازای نمایش یک صفحه، آگهی یا ایمیل چه تعداد کلیک بر روی آن انجام شده است ، در واقع 100*(تعداد نمایش / تعداد کلیک ) برابر با نرخ کلیک CTR است.

نکته برای CTR: شما می توانید با پیدا کردن کلمات کلیدی از سایت خود که دارای CTR بالایی هستند از آنها برای تبلیغات خود یا لینک سازی استفاده کنید و روی آنها سرمایه گذاری نمایید.(در سرچ کنسول search console میتوان به وضوح CTR کلمات کلیدی سایت خود را پیدا کرد.)

bounce rate یا نرخ خروج یا نرخ پرش کاربر است. در واقع هر چه کمتر باشد نشان دهنده این است که کاربر خروج کاربر از صفحات کمتر بوده و توانسته ایم کاربر را بیشتر در سایت نگه بداریم و رضایت کاربر را کسب کرده ایم.

Daily Pageviews per Visitor میانگین تعداد صفحاتی که کاربر باز می کند و در سایت جستجو می نماید.که بالطبع هرچه بیشتر باشد بهتر است.

Daily Time on Site میانگین زمانی که کاربران در سایت می مانند.

رتبه الکسا نشان می‌دهد که سایت شما به نسبت سایر سایت‌های موجود تا چه حد محبوب است و ترافیک بیشتر دارد.

رتبه الکسا تنها به ترافیک وبسایت شما وابسته نیست، بلکه به میزان تغییرات ترافیک سایر وبسایت‌ها نیز بستگی دارد.

نحوه مشاهده رتبه الکسا به چه صورت می باشد؟

برای مشاهده رتبه الکسای وبسایت‌های مختلف می‌توانید به سایت الکسا مراجعه کرده و با وارد کردن سایت مورد نظر خود، رتبه الکسای آن سایت را مشاهده کنید.

در انتهای صفحه اول سایت alexa.com در زیر BROWSE TOP SITES در کادر or search for a site آدرس سایت مورد نظر خود را به طور کامل وارد نمایید.

با نوشته آدرس زیر نیز می توانیم رتبه الکسای یک سایت و سایر پارامترهای آن را مشاهده کنیم:

https://www.alexa.com/siteinfo/taaraweb.ir

که به جای taaraweb.ir آدرس سایت مورد نظر را وارد می کنیم.

همچنین، برای اطلاع از رتبه الکسای وبسایت‌هایی که به آن‌ها مراجعه می‌کنید، می‌توانید افزونه الکسا را به مرورگر کروم خود اضافه کنید و همزمان با ورود به هر سایت،‌رتبه الکسای آن را نیز مشاهده کنید.

در صورت تمایل می توانید برای آشنایی راهکارهای بهینه کردن رتبه برای کاهش رنک الکسای وبسایت می توانید مقاله اهمیت رتبه الکسا را مشاهده نمایید.

راهکارهایی برای بهبود رتبه الکسا

بالا بردن ترافیک سایت

 • ترافیک سایت را بالا ببرید. ترافیک، مهم ترین مولفه تاثیرگذار در کاهش رنک الکسا می باشد.
 • از وبلاگ نویسی شروع کنید و برای مخاطبان، نوشته ها و مقاله های مفید و جذاب بنویسید.
 • اگر مخاطبان شما اطلاعات ارزشمند و جدیدی را از سایتتان دریافت کنند، منتظر محتواهای آینده شما خواهند ماند و مجددا به سایت شما مراجعه خواهند کرد.
 • کابران ممکن است محتواهایی که برایشان جذاب بوده را در رسانه‌های اجتماعی مختلف منتشر کنند و یا مطالعه آن را به دوستان خود پیشنهاد دهند.
 • در نتیجه به صورت ضمنی مخاطبان خود را تشویق به انتشار محتواهای شما از طریق توییتر، فیسبوک، گوگل پلاس و دیگر شبکه های اجتماعی می کنید.

لینک سازی باکیفیت

با لینک سازی باکیفیت و مرتبط بک لینک های مرتبط و با کیفیت بسازید.

ایجاد بک لینک، اگرچه مانند گذشته آنقدر مهم نیست. اما هنوز هم یکی از موثرترین فاکتورهای افزایش بازدید سایت برای بهبود رتبه الکسای شماست.

اهمیت رتبه الکسا 2

لینک سازی باکیفیت

شما با ایجاد لینک به سایر سایت‌های معتبر در مطالبتان، به سایتتان اعتبار می‌بخشید و باعث می‌شوید که موتورهای جست‌وجو مطالب شما را بهتر پیدا کنند.

شما همچنین می‌توانید به سایر مطالب خود در وب‌سایتتان لینک دهید (که همان لینک سازی داخلی است) و با این کار مخاطبان خود را به مطالعه سایر مطالب مرتبط با آن‌‌‌ها که در وبسایت شما است، تشویق کنید.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب با کسب و کار شما

 • کلمه کلیدی متناسب با کسب و کار شما شما باید کلمات کلیدی متناسب با صنعت خود را شناسایی کنید و وبسایتتان را متناسب با آن‌ها بهینه کنید.
 • انتخاب کلمات کلیدی‌ متناسب با کسب و کارتان می‌تواند ترافیک بیشتری برای وب‌سایت شما ایجاد کند و در نتیجه رتبه الکسای وبسایت شما را بهبود دهد.

در لینک معرفی چند سایت برای آنالیز کلمات کلیدی چند وب سایت را معرفی کرده ایم که از آنها برای تحلیل کلمات کلیدی می توانید استفاده نمایید.

تحلیل رقبا و بررسی استراتژی آنها

 • سعی کنید استراتژی های رقیبان خود را بشناسید و متوجه شوید که آنها چه می کنند.
 • دلایل زیادی وجود دارد که آنالیز و تحلیل رقیبانتان از اهمیت زیادی برخوردار است، پی بردن به اینکه رقیبانتان چه کاری انجام میدهند این دید را به شما میدهد که چه پارامترهایی مهم است، چه استراتژی هایی برای شما و رقیبانتان کارآمد است و به شما این امکان را می دهد که از تکنیک های رقیبانتان با خبر شوید،
 • تمامی این موارد باعث می شود که تصمیم مناسب را برای داشتن استراتژی مناسب کسب و کارتان در مقابل رقیبانتان، بگیرید.

سئوی داخلی On-page SEO

 • سئوی داخلی انجام دادن سئو ممکن است کمی پیچیده و سخت باشد، اما می‌تواند تا حد زیادی به کاهش رتبه الکسای وب‌سایت شما کمک کند.
 • سئو تنها به معنای بیشتر دیده شدن وبسایت شما نیست، بلکه باید وبسایت شما تجربه کاربری خوبی برای مخاطبان شما ایجاد کند.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

 • به اشتراک گذاری مطالب محتواهای خود را در تمام رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا ترافیک جدید و در مقیاس بالا برای خود به دست آورید.
 • در شبکه های اجتماعی مختلف مانند تلگرام، اینستاگرام ، فیسبوک، تویتتر و … فعال باشید و مطالب خود را جهت افزایش بازدید و برند سازی به اشتراک بگذارید.
 • با کاربرانی که دیدگاهشان را در زیر پست های شما در سایت یا شبکه های مجازی به اشتراک میگذارند، مشارکت داشته باشید.

باز نویسی محتواهای قدیمی

 • شما باید محتواهایی‌ که قبلا نوشته‌اید را دوباره بررسی کنید و محتواهای قدیمی خود را آپدیت کنید. و اگر لازم است نکاتی به آن‌ها اضافه و یا از آن کم کنید.
 • همچنین، باید تکنیک‌های جدید سئو را برای پست‌های قدیمی خود نیز پیاده سازی کنید.با این روش به موتورهای جستجو نشان می دهید که سایت شما فعال می باشد.

نصب نوار الکسا بر مرورگر سیستم

 • نوار الکسا نوار ابزار الکسا را روی مرورگرتان نصب کنید تا بتوانید هر لحظه ترافیک سایت خود را مشاهده کنید و همچنین رتبه خود را در الکسا دنبال کنید. بدین صورت با آگاهی ساده و هر روزه تلاش های خود را می سنجید و برای بهینه کردن تلاش های آینده خود برنامه ریزی می کنید.
 • ابزارک الکسا ابزارک الکسا را اضافه کنید. با چند حرکت ساده می توانید ابزارک الکسا را در وب سایت وردپرسی خود اضافه کنید.

دیجیتال مارکتینگ

تبلیغات دیجیتال اگر شما برای برند خود تبلیغات دیجیتال مانند تبلیغات همسان، بنری، ویدئویی و … انجام دهید و دکمه فراخوانی برای اقدام (CTA) موجود در تبلیغات را به وبسایت خود لینک دهید، می‌توانید ترافیک زیادی از این طریق به دست آورید که بر رتبه الکسای وبسایت شما تاثیر مثبت دارد.

طراحی مجدد وب سایت

طراحی مجدد سایت معیارهای استایل سایتتان همیشه در حال تغییر و به روز رسانی می باشد و اگر سایت شما از سالهای قبل تا اکنون آپدیت نشده باشد ممکن است میزان ترافیک زیادی را از سایتتان از دست بدهید.پس برای هدایت بیشتر ترافیک به سایتتان بهتر است هر ازگاهی استایل سایتتان را نو کنید!

در برخی از موارد نیز استفاده از قالب های آماده باعث می شود که سئوی داخلی ضعیفی داشته باشید.

ثبت سایت در سرچ کنسول

 • با ثبت سایت در سرچ کنسول می توانید تسلط بیشتری روی وب سایت خود داشته باشید.
 • خطاها و ارورهای سایت را شناسایی کنید و آنها را رفع کنید.
 • نقشه سایت sitemap سایت خود را بعد از ایجاد به گوگل مرفی کنید تا صفحات شما سریعتر ایندکس شوند. به طور نمونه لینک https://taaraweb.ir/sitemap.xml را مشاهده نمایید.

ثبت وبسایت در الکسا و خرید پنل الکسا

با وجود اهمیت رتبه الکسا ، اما نیازی به تبث سایت در الکسا برای اینکه رتبه آن را بررسی کنیم نیست اما اگر مشکلی برای یک سرمایه گذاری کوچک ندارید، ایده خوبی است که سایت خود را در الکسا ثبت کرده و ارزیابی سایت خود را ویژه کنید.

در این صورت الکسا به شما یک کد گواهی الکسا (Alexa Certified Code) می دهد تا در سایت خود درج کنید و از اینطریق فعالیت سایت شما را مستقیم اندازه گیری می کند. این عمل مزایای زیادی دارد از جمله:

 • رتبه الکسا دقیق تری دریافت می کنید
 • به گزارشات تجزیه و تحلیل مفصل تر و جزئیات بیشتری دسترسی پیدا می کنید
 • داشبورد اختصاصی در وبسایت الکسا خواهید داشت
 • همچنین می توانید بازدید کننده های منحصر، بازدید سایت و رتبه را برای عموم نمایش دهید.
 • قیمت های مختلف خدمات الکسا (پلن های الکسا) از قرار زیر می باشند: در پلن “بینش” شما گزارش ارزیابی سئو ماهانه رایگان دریافت خواهید کرد و در پلن “پیشرو” ارزیابی و ممیزی کامل سایت خود را هر دو هفته یکبار دریافت خواهید کرد.

جمعبندی اهمیت رتبه الکسا

وقتی بحث از سئو می‌شود مهم است که بدانید وب سایتتان چطور کار می کند.

سئو استراتژی بسیار مهمی است که سزاوار صرف مقدار قابل توجهی از زمان و توجه شماست. ولی سئو فقط به بهبود نمایش دادن و دیده شدن وب سایت محدود نمی‌شود. بلکه به بهتر کردن وب سایت برای مشتریان نیز مرتبط است؛ مشتریانی که از سایت شما به عنوان راهی برای ارتباط با برند شما استفاده می‌کنند.

دانستن رتبه سایتتان راهی است که می تواند کمک کند که آیا سئو به درستی در وب سایت شما استفاده شده است و یا اینکه نیاز به بهبود دارد.

توضیحات بیشتر در رابطه با اینکه سئو چیست را می توانید ، مطالعه نمایید

برای آنالیز این معیار، ابزارهایی  بسیاری وجود دارد که مشخص می کند سئو شما چقدر خوب کار می کند. مشهورترین ابزار برای ارزیابی این معیار رتبه الکسا است. اما چقدر رتبه الکسا برای سئو شما اهمیت دارد؟

بیشتر متخصصین سئو پیشنهاد می دهند که از سئو برای کاهش رتبه الکسا استفاده نکنید. اما چرا زمانی که تکنیک‌های سئو را برای وب سایتتان استفاده می کنید، رتبه الکسا به صورت صعودی بهبود می یابد! آیا این نشان دهنده این نیست که بهترین تکنیک برای الکسا سئو است؟!

یکی از مزایای رتبه الکسا، افزایش قابل توجه رتبه صفحه در موتورهای جستجو می باشد و همچنین رتبه بالاتری از الکسا می تواند سبب محتواهای بیشتری از طرف نویسندگان مهمان شود چرا که افراد بیشتری تمایل پیدا می کنند که برای وب سایتی با رتبه بالاتر بنویسند.
می توان گفت سئو به طور مستقیم بر روی الکسا تاثیر نخواهد داشت ولی می توانید با بهبود مواردی از سئو به رتبه الکسای بهتری دست یابید.

برای هر پست خود از اطلاعات Meta استفاده کنید مانند keyword phrases, title و description.
مطمئن شوید title در برگیرنده همان کلید واژه ای باشد که میخواهید رتبه اش را افزایش دهید.

به تمامی تصاویر خود alt tag اضافه کنید. زیرا این عامل، باعث افزایش مولفه Image’s SERP در موتور جستجوگر گوگل می شود و در نتیجه ترافیک شما را بالا می برد. از لینک های on-page و  off-page به درستی استفاده نمایید.

دانلود فایل پاورپوینت راهکارهایی برای بهبود رتبه الکسا در اهمیت رتبه الکسادرباره نویسنده
مدیر تارا وب. فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار دارم. اگر نیاز به طراحی قالب وردپرس اختصاصی دارید ما در تارا وب این کار را با بهترین کیفیت برایتان انجام می دهیم.

 • دیدگاه خود را در مورد این محصول یا مطلب وارد کنید
 • ایمیل شما منتشر نخواهد شد، با خیال آسوده آن را به درستی وارد کنید
 • امکاناتی که قصد دارید به محصول اضافه شوند را در نظرات همین صفحه وارد کنید تا بررسی شوند
 • پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما بنویسید

تعداد دیدگاه ها برای این مطلب: 0 دیدگاه