اهمیت رتبه الکسا

اهمیت رتبه الکسا

امروزه، بسیاری از افراد برای ارزیابی ‌عملکرد کسب و کار خود، به رتبه الکسای خود توجه می‌کنند و اهمیت رتبه الکسا برایشان قابل بررسی است. الکسا معیاری است که خلاصه ای از عملکرد وب سایت شما و حتی رقیبان شما را در مقایسه تمام وب سایت های موجود در وب سراسر دنیا نمایش می دهد.از این رو، با بهینه کردن رتبه الکسای وبسایت و کاهش رنک الکسای خود می‌توانید به مشتریان بیشتر و در نتیجه به درآمد بیشتری از سایت خود دست یابید.

رتبه الکسا اولین اعتباری است که وب سایت شما در نظر افراد ایجاد می کند.

 • الکسا ابزاری برای سنجش اندازه گیری صنعت شماست.
 • تبلیغ دهندگان برای اندازه گیری پتانسیل وب سایت شما برای تبلیغ از الکسا استفاده می کنند.
 • وب سایت با رتبه الکسای بالاتر باعث می شود تعداد تبلیغ دهندگان بیشتری به وب سایت شما جذب شوند و تبلیغ دهند.
 • استفاده بیشتری از کسب و کارتان خواهید داشت چرا که اعتماد نسبت به وب سایت شما افزایش پیدا میکند.  افراد بیشتری تمایل پیدا می کنند در وب سایت شما بنویسند.
 • به وب سایت شما بیشتر رجوع می شود و کپی کردن مطلب از وب سایت شما افزایش پیدا می کند.
 • مولفه های بیشتری از وب سایت خود را می توانید در الکسا مشاهده و بررسی کنید مثل مولفه های دموگرافیک مخاطبان خود.

شرکت الکسا که متعلق به آمازون می باشد روزانه تعداد بازدیدکنندگان سایت ها را در ۳ ماه اخیر تخمین زده و هر کدام از وبسایت‌ها را با سایر وبسایت‌ها مقایسه می‌کند. سایت‌هایی با تعداد بازدیدکننده بیشتر، رتبه الکسای کمتری (بهتر) خواهند داشت. البته معیارهای دیگری مانند زمان سپری شدن کاربران در وبسایت، نرخ کلیک(CTR)، نرخ پرش(bounce rate)، کیفیت بازدید کاربران، سرعت سایت،‌ رابط کاربری سایت و … نیز در کاهش رتبه الکسا تاثیر دارد.

تعریف رتبه الکسا (Alexa) و اهمیت آن

تاثیر عدم توجه به رتبه الکسا

رتبه الکسا نشان می‌دهد که سایت شما به نسبت سایر سایت‌های موجود تا چه حد محبوب است و ترافیک بیشتر دارد. از این رو، رتبه الکسا تنها به ترافیک وبسایت شما وابسته نیست، بلکه به میزان تغییرات ترافیک سایر وبسایت‌ها نیز بستگی دارد.

نحوه محاسبه رتبه الکسا به چه صورت می باشد؟

شما برای مشاهده رتبه الکسای وبسایت‌های مختلف می‌توانید به سایت الکسا مراجعه کرده و با وارد کردن سایت مورد نظر خود، رتبه الکسای آن سایت را مشاهده کنید. همچنین، برای اطلاع از وبسایت‌هایی که  آن سایید. همچنین، برای اطلاع از رتبه الکسای وبسایت‌هایی که به آن‌ها مراجعه می‌کنید، می‌توانید افزونه اکسا را به مرورگر کروم خود اضافه کنید و همزمان با ورود به هر سایت،‌رتبه الکسای آن را نیز مشاهده کنید.

الکسا چگونه داده هایش را جمع آوری می کند؟

الکسا، دارای یک پلتفرم بزرگ اطلاعات ترافیکی است که تمام وب سایتهای دنیا را شامل می شود و براساس این اطلاعات،تعداد بازدید کنندگان همه وب سایت ها را در فضای وب پیش بینی می کند.این محاسبات به دلیل اینکه باید تمام  ترافیک های صحیح را از ترافیک های فیک تشخیص دهد، پیچیده است و شما به عنوان صاحب کسب و کار با کمک این اطلاعات برای ارتقای برندتان، می توانید تصمیم درستی را بگیرید.

تغییر در ترافیک وبسایت تا چه حد بر کاهش رتبه الکسا تاثیر دارد؟

نمودار زیر توسط شرکت الکسا منتشر شده است و بیانگر آن است که در وبسایت‌هایی که رتبه الکسای خوبی ندارند،‌ کوچکترین تغییرات در تعداد بازدیدها تاثیر زیادی در رتبه کاهش رتبه الکسا دارد. اما امکان ایجاد تغییر در وبسایت‌هایی که رتبه الکسای خوبی دارند، رقابتی‌تر و پیچیده‌تر می‌شود.

در ادامه با راهکارهای بهینه کردن رتبه برای کاهش رنک الکسای وبسایت آشنا می‌شوید.

روشهایی برای بهبود رتبه الکسا

 • بالا بردن ترافیک سایت ترافیک سایت را بالا ببرید. ترافیک، مهم ترین مولفه تاثیرگذار در کاهش رنک الکسا می باشد. از وبلاگ نویسی شروع کنید و برای مخاطبان، نوشته ها و مقاله های مفید و جذاب بنویسید. اگر مخاطبان شما اطلاعات ارزشمند و جدیدی را از سایتتان دریافت کنند، منتظر محتواهای آینده شما خواهند ماند و مجددا به سایت شما مراجعه خواهند کرد.
 • آن‌ها حتی ممکن است محتواهایی که برایشان جذاب بوده را در رسانه‌های اجتماعی مختلف منتشر کنند و یا مطالعه آن را به دوستان خود پیشنهاد دهند. در نتیجه به صورت ضمنی مخاطبان خود را تشویق به انتشار محتواهای شما از طریق توییتر، فیسبوک، گوگل پلاس و دیگر شبکه های اجتماعی می کنید.
 • لینک سازی باکیفیت و مرتبط بک لینک های مرتبط و با کیفیت بسازید. ایجاد بک لینک، اگرچه مانند گذشته آنقدر مهم نیست. اما هنوز هم یکی از موثرترین فاکتورهای افزایش بازدید سایت برای بهبود رتبه الکسای شماست. شما با ایجاد لینک به سایر سایت‌های معتبر در مطالبتان، به سایتتان اعتبار می‌بخشید و باعث می‌شوید که موتورهای جست‌وجو مطالب شما را بهتر پیدا کنند. شما همچنین می‌توانید به سایر مطالب خود در وب‌سایتتان لینک دهید و با این کار مخاطبان خود را به مطالعه سایر مطالب مرتبط با آن‌‌‌ها که در وبسایت شما است، تشویق کنید.
 • کلمه کلیدی متناسب با کسب و کار شما شما باید کلمات کلیدی متناسب با صنعت خود را شناسایی کنید و وبسایتتان را متناسب با آن‌ها بهینه کنید. انتخاب کلمات کلیدی‌ متناسب با کسب و کارتان می‌تواند ترافیک بیشتری برای وب‌سایت شما ایجاد کند و در نتیجه رتبه الکسای وبسایت شما را بهبود دهد.
 • بررسی  استراتژی رقیبان سعی کنید استراتژی های رقیبان خود را بشناسید و متوجه شوید که آنها چه می کنند.دلایل زیادی وجود دارد که آنالیز و تحلیل رقیبانتان از اهمیت زیادی برخوردار است، پی بردن به اینکه رقیبانتان چه کاری انجام میدهند این دید را به شما میدهد که چه پارامترهایی مهم است، چه استراتژی هایی برای شما و رقیبانتان کارآمد است و به شما این امکان را می دهد که از تکنیک های رقیبانتان با خبر شوید، تمامی این موارد باعث می شود که تصمیم مناسب را برای داشتن استراتژی مناسب کسب و کارتان در مقابل رقیبانتان، بگیرید.
 • سئوی داخلی انجام دادن سئو ممکن است کمی پیچیده و سخت باشد، اما می‌تواند تا حد زیادی به کاهش رتبه الکسای وب‌سایت شما کمک کند. سئو تنها به معنای بیشتر دیده شدن وبسایت شما نیست، بلکه باید وبسایت شما تجربه کاربری خوبی برای مخاطبان شما ایجاد کند.
 • به اشتراک گذاری مطالب محتواهای خود را در تمام رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا ترافیک جدید و در مقیاس بالا برای خود به دست آورید.
 • باز نویسی محتواهای قدیمی شما باید محتواهایی‌ که قبلا نوشته‌اید را دوباره بررسی کنید و اگر لازم است نکاتی به آن‌ها اضافه و یا از آن کم کنید. همچنین، باید تکنیک‌های جدید سئو را برای پست‌های قدیمی خود نیز پیاده سازی کنید.با این روش به موتورهای جستجو نشان می دهید که سایت شما فعال می باشد.
 • نوار الکسا نوار ابزار الکسا را روی مرورگرتان نصب کنید تا بتوانید هر لحظه ترافیک سایت خود را مشاهده کنید و همچنین رتبه خود را در الکسا دنبال کنید. بدین صورت با آگاهی ساده و هر روزه تلاش های خود را می سنجید و برای بهینه کردن تلاش های آینده خود برنامه ریزی می کنید.
 • ابزارک الکسا ابزارک الکسا را اضافه کنید. با چند حرکت ساده می توانید ابزارک الکسا را در وب سایت وردپرسی خود اضافه کنید.
 • مشارکت با کاربران با کاربرانی که دیدگاهشان را در زیر پست های شما در سایت یا شبکه های مجازی به اشتراک میگذارند، مشارکت داشته باشید.
 • اشتراک در خبرنامه یک فرم اشتراک خبرنامه باعث می شود ترافیک سایت شما افزایش پیدا کند. این کار به سادگی امکان پذیر است. یکی از محبوب ترین سیستم های اتوماسیون ارسال ایمیل، mailchimp است که می توانید از آن استفاده کنید.
 • نوشتن مطلب در مورد الکسا در مورد الکسا و سئو مطلب بنویسید. مطالبی که به الکسا و سئو کمک می کند که مخاطبان بتوانند از آن استفاده کند می تواند در کاهش رنک الکسا تاثیر گذار باشد. با این روش میزان ترافیک را به سمت بلاگ خود افزایش می دهید.
 • تبلیغات دیجیتال اگر شما برای برند خود تبلیغات دیجیتال مانند تبلیغات همسان، بنری، ویدئویی و … انجام دهید و دکمه فراخوانی برای اقدام (CTA) موجود در تبلیغات را به وبسایت خود لینک دهید، می‌توانید ترافیک زیادی از این طریق به دست آورید که بر رتبه الکسای وبسایت شما تاثیر مثبت دارد.
 • طراحی مجدد سایت معیارهای استایل سایتتان همیشه در حال تغییر و به روز رسانی می باشد و اگر سایت شما از سالهای قبل تا اکنون آپدیت نشده باشد ممکن است میزان ترافیک زیادی را از سایتتان از دست بدهید.پس برای هدایت بیشتر ترافیک به سایتتان بهتر است هر ازگاهی استایل سایتتان را نو کنید!
 • استفاده از Sitemap با استفاده از sitemap به رباتهای گوگل نشان می دهید که بسیار راحتتر سایت شما را بشناسند و میتوانند الویت صفحات سایت شما را برای ایندکس کردن بشناسند.

ثبت وبسایت در الکسا

اگر مشکلی برای یک سرمایه گذاری کوچک ندارید، ایده خوبی است که سایت خود را در الکسا ثبت کرده و ارزیابی سایت خود را ویژه کنید. در این صورت الکسا به شما یک کد گواهی الکسا (Alexa Certified Code) می دهد تا در سایت خود درج کنید و از اینطریق فعالیت سایت شما را مستقیم اندازه گیری می کند. این عمل مزایای زیادی دارد از جمله:

 • رتبه الکسا دقیق تری دریافت می کنید
 • به گزارشات تجزیه و تحلیل مفصل تر و جزئیات بیشتری دسترسی پیدا می کنید
 • داشبورد اختصاصی در وبسایت الکسا خواهید داشت
 • همچنین می توانید بازدید کننده های منحصر، بازدید سایت و رتبه را برای عموم نمایش دهید.

قیمت های مختلف خدمات الکسا

قیمت های مختلف خدمات الکسا (پلن های الکسا) از قرار زیر می باشند: در پلن “بینش” شما گزارش ارزیابی سئو ماهانه رایگان دریافت خواهید کرد و در پلن “پیشرو” ارزیابی و ممیزی کامل سایت خود را هر دو هفته یکبار دریافت خواهید کرد

اهمیت رتبه الکسا 1

تاثیر سئو بر روی الکسا

وقتی بحث از سئو می‌شود مهم است که بدانید وب سایتتان چطور کار می کند. سئو استراتژی بسیار مهمی است که سزاوار صرف مقدار قابل توجهی از زمان و توجه شماست. ولی سئو فقط به بهبود نمایش دادن و دیده شدن وب سایت محدود نمی‌شود. بلکه به بهتر کردن وب سایت برای مشتریان نیز مرتبط است؛ مشتریانی که از سایت شما به عنوان راهی برای ارتباط با برند شما استفاده می‌کنند.

بدون وجود تجربه‌ی کاربری خوب، امید اندکی وجود دارد که بتوانید مشتریان فعلی خود را حفظ کنید یا مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید.لازم به ذکر است که بدانید سئو تاثیر بر افزایش ترافیک وبسایت و درنتیجه بر رتبه الکسای سایت شما خواهد داشت.

دانستن رتبه سایتتان راهی است که می تواند کمک کند که آیا سئو به درستی در وب سایت شما استفاده شده است و یا اینکه نیاز به بهبود دارد. برای آنالیز این معیار، ابزارهایی  بسیاری وجود دارد که مشخص می کند سئو شما چقدر خوب کار می کند. مشهورترین ابزار برای ارزیابی این معیار رتبه الکسا است. اما چقدر رتبه الکسا برای سئو شما اهمیت دارد؟

بیشتر متخصصین سئو پیشنهاد می دهند که از سئو برای کاهش رتبه الکسا استفاده نکنید. اما چرا زمانی که تکنیک‌های سئو را برای وب سایتتان استفاده می کنید، رتبه الکسا به صورت صعودی بهبود می یابد! آیا این نشان دهنده این نیست که بهترین تکنیک برای الکسا سئو است؟!

یکی از مزایای رتبه الکسا، افزایش قابل توجه رتبه صفحه در موتورهای جستجو می باشد و همچنین رتبه بالاتری از الکسا می تواند سبب محتواهای بیشتری از طرف نویسندگان مهمان شود چرا که افراد بیشتری تمایل پیدا می کنند که برای وب سایتی با رتبه بالاتر بنویسند.
می توان گفت سئو به طور مستقیم بر روی الکسا تاثیر نخواهد داشت ولی می توانید با بهبود مواردی از سئو به رتبه الکسای بهتری دست یابید. برای هر پست خود از اطلاعات Meta استفاده کنید مانند keyword phrases, title و description.
مطمئن شوید title در برگیرنده همان کلید واژه ای باشد که میخواهید رتبه اش را افزایش دهید. به تمامی تصاویر خود alt tag اضافه کنید. زیرا این عامل، باعث افزایش مولفه Image’s SERP در موتور جستجوگر گوگل می شود و در نتیجه ترافیک شما را بالا می برد. از لینک های on-page و  off-page به درستی استفاده نمایید.

مثال:

در تصویر زیر نیز رتبه الکسای وبسایت Quick Sprout نمایش داده شده است:

اهمیت رتبه الکسا 2

همانطور که مشاهده می شود بخوبی رتبه الکسای گوگل نیست، اما یکنواخت و پیشرونده است، با توجه به این حقیقت که وبسایت های دارای رتبه پایین تر حدود 30 میلیون هستند.درباره نویسنده
مدیر تارا وب. فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار دارم. اگر نیاز به طراحی قالب وردپرس اختصاصی دارید ما در تارا وب این کار را با بهترین کیفیت برایتان انجام می دهیم.

 • دیدگاه خود را در مورد این محصول یا مطلب وارد کنید
 • ایمیل شما منتشر نخواهد شد، با خیال آسوده آن را به درستی وارد کنید
 • امکاناتی که قصد دارید به محصول اضافه شوند را در نظرات همین صفحه وارد کنید تا بررسی شوند
 • پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما بنویسید

تعداد دیدگاه ها برای این مطلب: 0 دیدگاه